e-Fatura Entegrasyonu

 

e-faturae-Fatura Nedir?

e-Fatura en basit haliyle önceden kullanılan standart faturaların ve faturalandırma sürecinin dijital ortama aktarılmasıdır. e-Faturanın kağıt faturalardan hukuki olarak hiçbir farkı yoktur. Aynı zamanda şirketlerin dijitalleşmeden kaynaklı kağıt ve nakliye masraflarından kurtulması ile bu sistemin kullanımı yaygınlaşmıştır.

 

Entegratörler ile e-Fatura Sistemi Nasıl Çalışır?

e-Fatura kullanımı yaygın olarak entegratörler aracılığıyla yapılır. Fatura satıcı tarafından kesildikten sonra entegratör ismindeki portallara gönderilir. Gönderilen bu fatura GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) ile uyumlu olacak şekilde bu portal içinde değişime uğrar. Fatura GİB’e, oradan da alıcıya elektronik ortamda ulaşır. Özetlemek gerekirse;

Satıcı Entegratör GİB Alıcı

 

Kimler e-Fatura Mükellefidir?

Yıllık hasılatı 10 milyon TL’nin üstünde olan firmalar ile bazı ÖTV’ye tabi malları üreten veya ithal eden firmalar e-Fatura mükellefi olmak zorundadır. Bununla beraber, bu şartları sağlamayan herkes talepleri üzerine e-Fatura mükellefi olabilir.

 

e-Fatura Kime Kesilir?

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki, e-Fatura keseceğiniz kişi de bu sisteme dahil olmak durumundadır. Fatura keseceğiniz kişinin bu sisteme dahil olmaması durumunda keseceğiniz fatura e-Arşiv faturadır. 

 

e-Arşiv Fatura Nedir?

e-Arşiv fatura, e-fatura mükellefi olan ve olmayan müşterilerinize elektronik ortamda fatura kesmenizi sağlayan bir sistemdir. 

 

Tevkifatlı e-Fatura Nasıl Düzenlenir?

e-Fatura uygulaması ile kağıt fatura arasında hukuki olarak hiçbir fark yoktur. Bu sebeple tevkifatlı fatura düzenlenmesi gereken durumlarda e-faturanız bu çerçevede düzenlenmelidir. Bu konuda özel entegratörünüzden yardım alabilirsiniz.

 

Temel e-Fatura ile Ticari e-Fatura Arasındaki Fark Nedir?

Ticari faturada red kabul seçenekleri bulunuyorken temel faturada bulunmaz. Ticari faturada alıcı taraf faturayı kendi sistemi üzerinden red ya da kabul edebilir. Temel faturada bu seçenek bulunmaz gönderilen fatura kabul edilmiş sayılır. Alıcı taraf temel faturayı red edemez ancak iade faturası kesebilir. Bu sebeple ticari fatura mal alış satışlarında kullanılıyorken temel fatura daha çok hizmet faturalarında kullanılmaktadır.

 

e-Fatura Nasıl İptal Edilir?

Ticari e-Faturalar 7 gün içerisinde alıcı tarafından reddedilerek iptal edilebilirken, temel e-Faturalar için iptal seçeneği bulunmaz. Temel e-Faturalar iptal edilmek isteniyorsa alıcının buna karşılık bir iade faturası göndermesi gerekir. Bu işlem ile iki fatura birbirini mahsuplaştırır.

e-Arşiv faturayı ise resmileştiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde iptal edebilirsiniz. Aynı zamanda e-Arşiv faturada iade kısmı bulunur. Müşteri satın aldığı malı iade etmek istemesi durumunda kendisine gönderilen elektronik faturanın çıktısını alır, iade kısmını doldurur ve mal ile birlikte satıcıya gönderir.

 

Yurt Dışına Düzenlenen Hizmet Faturaları da İhracat e-Faturası Şeklinde mi Düzenlenmelidir?

e-Fatura sistemine kayıtlı kullanıcılar düzenleyecekleri ihracat faturalarını sadece mal ihraç durumunda e-fatura olarak düzenlemek zorundadırlar. Hizmet ihracının söz konusu olması durumunda, alıcı e-Arşiv kullanıcısı ise e-Arşiv fatura, değilse kağıt fatura kesilmelidir.

 

Yurt Dışına Kesilen e-Faturalarda VKN alanı Nasıl Doldurulmalı?

Alıcı vergi kimlik numarasının bilinmemesi durumunda VKN alanına 10 haneli 2222222222 numarası yazılarak işlem yapılmalıdır. 

 

e-Faturada Firmanın Logosu Bulunabilir mi?

e-Faturada görsel boyutu 60 kb’ı geçmemesi koşuluyla logo bulunabilir. Bu boyutu aşması durumunda logonuz faturanızda görünmeyecektir.

 

KolayBi’, e-Fatura Özelliği için Hangi Entegratörler ile Çalışıyor?

KolayBi’ kullanıcılarına e-Fatura özel entegratörlerinden e-Finans, Foriba ve Turkcell ile indirimli fiyatlarla destek veriyor.

 

 

Güncellendi 28 Kasım 2019

İlgili İçerikler